muradsultan87 @ gmail.com

İnsanı insan yapan en önemli hususlardan birisi onların birlik ve beraberlik içinde yaşamasıdır. Her türlü ihtiyacını tek başına giderecek, hiç bir insana muhtaç olmayacak, büyük sıkıntılardan ve belalardan sadece kendi imkanları ile kurtulacak hiç bir insan yoktur. Her insan, zaman zaman başka insanların yardımına, desteğine ihtiyaç duyar. Dayanışmanın verdiği güçle, en zor işlerin üstesinden bile gelir.

Toplumları yaşatan, ilerleten ve yükselten birlik ve beraberliktir. Birlik ve beraberlikten yoksun olan toplumların, dünya toplumları arasında istenilen yerini almasına imkan yoktur. Her zaman ve her dönemde birlikteliğin, dayanışmanın önemi anlaşılmış ve Efendimiz de (s.a.v.)  bize birliğin önemini şu Hadis-i Şerifle ifade etmiştir. "Cemaatten ayrılmayınız. Şunu biliniz ki sürüden ayrılanı kurt kapar. "

Ve bu konuda büyüklerimiz tarafından çeşitli özlü sözler söylenmiştir. Özellikle Türk atasözleri arasında çok önemli bir yere sahip olan “Yalnız taş duvar olmaz.”, “Tek ağaçtan orman olmaz.” gibi sözler, birlik ve beraberliğin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.

Fonksiyonalizm, toplumu biyolojik bir organizmaya benzetme eğilimindedir. Birlik ve beraberlik içinde yaşamanın toplum hayatı bakımından ne kadar önemli olduğunu, birliğin temin edilememesi halinde sosyal bünyede nasıl huzursuzluklar çıkacağını toplumu bir insan vücuduna benzeterek anlatmak istemiştir. Bazı organları hasta olan bir insanın vücudu nasıl zayıf ve güçsüz düşerse; düşmanlıkların yaygınlaştığı, birlik ruhunun kaybolduğu toplumlar da öyle güçsüzleşirler. Bu da düşmanın işine gelir.

İşte bu noktada, günümüz emperyalizmin en büyük silahı toplumun ayrıştırılması, bölünmesi, parçalanması, bireyin yalnızlaştırılmasıdır. Küresel bu silahı, etkisiz hale getirecek, toplumsal dayanışmanın İslami kodlarını korumaya devam edip, daim Efendimiz s.a.s. huzurundaymış gibi, Muhammed ümmeti olarak, birlik ve beraberlik içersinde, dimdik, dosdoğru, tertemiz, cesaretli ve heybetli, celadetli ve basiretli, gayretli ve ferasetli, hadiseleri düşünerek tahlil yapacak bir şekilde emperyalizme karşı bir olma zamanıdır.

 Murad SULTAN.