cemhal80_ @ hotmail.com

Gürcistanın tağları ne gözeldür bağları.

 

Son zamanda Ahıskalılar la Gürcistan arasında gelişen sıcak, hatta kardeşçe diyebileceğimiz ilişkilere baktığımızda, şunu diyebiliriz ki bu dönem son otuz yılın en iyi dönemidir.

 

 1960-80 ler arasında olan vatana dönüş ve sıcak ilişkilerden sonra en sıcak döneme şahit oluyoruz. Hatırlatırım ki bu yıllarda Gürcistan yönetimiyle ve aydınları ile çok iyi ilişkiler geliştirilmiş ve bunun sonucunda Gürcistanın farklı bölgelerine yüzlerce aile yerleştirilmişti. Hatta Gürcistan yönetiminin emri ile bunlara yeni evler ve mahalleler inşaa edilmişti. Ama ne yazık ki içimizde  her zaman ki çekişmeler ve Sovyet devletinin engellemeleri yüzünden dönüş süreci istenilen şekilde devam etmedi. Hatta oraya yerleşen bazı aileler geldikleri ülkelere geri döndüler. Tabi 1980-90 yıllar arasında Gürcistanda iç savaş ve belirsizlik yüzünden bu ülkeyi terk eden aileler de olmuştu.

 

Buna rağmen şu anda ülkede yaklaşık 1000 Ahıskalı yaşamaktadır. Gürcistana yerleşen ahıskalılardan söz edilmişken, orda yaşayan bir hemşehrimizden orada ki caminin yapımı hakkında gelen bilgiyi de burada paylaşmak isterim. Yazıyı aynen paylaşıyorum: ,, 2011 yılı idi samtrediyanin ianeti köyünde yaşıyan iki genç oğlan Temur Mamisashvili ve Ruslan Izno*(18-20yaslarinda) benim yanima gelib Şahmurad abi biz bir cami yapmak istiyeruh dediler ve bene tahmini shema gösterdiler . Ben bu çok ufak olur ölçileri biraz böyütelim dedim . Amma maddi durumumuz yok elimizde olan material ile yapacavux dediler. Ben de dedim ki bele işe allah para yeturur , ve bir kaç metre kare böyuk yapilmasina karar verdik , tabii ki orda yaşayanların da mesleheti ile bu işe baslanildi . ilk once kendi aramizda para toplayip caminin temelini atdik ,sonra ikinci kez para toparlayarak ehtiyaclarimiza kullanduh . Bu arada yerli dövlet adamlarindan da izin alinmasi için işler görüldi ve normal şekilde heç bir tepki olmadan caminin işlerine devam olundi, Yahın etraflarda cami olmaduği için her terefe cami yapiliyer diye haberler yayildi ve bu kez etraf şehirlerde iş yapan çinliler , türkler suriyalilar terefinden de para yardimlari geldi caminin yapilmasi için, ve bir sene içinde caminin inşaati bitdi . Bu gün bu camide çok böyük olmasa da 70 80 kisiye kadar insanlarin namaz kilmasi mümkündür ve tabii ki buraya bizimkiler ile birlikde yahın etrafdaki misliman iş adamlari da (hatta kamyon şoferleri de) gelib cuma ve bayram günlerinde ibadetini yapiyerler, Bu caminin yapilmasinda önde Temur Mamisashvili ve Ruslan İzno olmakla her kesin emeyi oldi her kes kendi imkanlari üzere yardimda bulundiler . Ve bu güne kadar da heç kimseden ibadet etmemize karşi eksi tepki görülmedi . Ne yerli halk ne de dövlet rehbarleri terefinden heç bir etirazla karşilaşmadık. ,,

 

Son zamanlarda özellikle sosyal medyadan izlediğimiz ve gürcistanada gidenlerden dinlediğimiz karşılamaların ve gürcülerin ,,Gelin burası sizin vatanınızdır ona sahip çıkın,, demelerinden , yerel yöneticilerin pröfesörlerin ve aydınların demeçlerinden anlıyoruz ki ilişkilerimizde o eski soğuk dönem bitmiş ve artık yeni olumlu döneme girmiş durumundayız.

Gürcistanın çıkardığı vatana dönüş yasası elbette yetersizdir, amma hiç yoktan iyidir diyebiliriz . Gürcistan hiçbir şart ve süre koşmadan Ahıskalılara vatana dönüş yasasını çıkarmalıdır. İsteyen istediği zaman dönebilmeli, en kıssa zamanda vatandaşlık alabilmeli ve geldiği ülkedeki haklarını da kaybetmemelidir.

 

Ayrıca önemli konu da Gürcistan yasalarının çifte vatandaşlığı kabul etmemesidir. Yani bu kişiler eski vatandaşlığından vazgeçmelidir. Vatana dönüşü engelleyen sebeplerden biri de budur. Gürcistanın kadim yerli halkı olan Ahıskalılar gürcistanın tarihinde oynadıkları rolü ışığında artık hakettikleri yere gelmeliler ve vatana kavuşmalılar.

 

Milletimizin yıllardır sorduğu vatan ne zaman verilecek sorusuna net bir cevap verilmelidir ve vatana dönmek isteyen halkımız artık vatana dönmelidir. Bunun için uluslar arası kurumların Türkiye ve Gürcistan gibi ülkelerin desteği şarttır. Bunun sayesinde Rusya Ukrayna ve Azerbaycan gibi ülkelerden vatana dönmek isteyen amma ekonomik durumlardan dolayı dönemeyen milletimiz vatana kavuşabilmelidir. Utmayalım ki bizim ilk ve kadim vatanımız Ahıskadır ona sahip çıkmalıyız. Vatan bizi bekliyor vatan yolu açıktır.