orxanulfanov @ hotmail.com

Malumunuz bizler 04.11.2018 tarihinde ‘’Ahıska Türkleri Sivil Toplum Kuruluşları ve Kanaat Önderleri İstişare Toplantısı’’nı düzenlemek için Ankara’da bir araya geledik. Biliyoruz ki, birileri bu toplantıyı asıl mahiyeti dışında empoze etmek, karalamak için kolları sıvamış ve büyük çaba içerisindedir. Ancak bizler ilkeli, dürüst, halka açık olduğumuz, yapmak istediklerimiz ve bundan sonra gitmek istediğimiz yolu gerektiği şekilde halkımıza anlattığımız sürece kimsenin bu toplantıyı asıl amacının dışında yansıtmaya gücü yetmeyecektir.

Peki, bizler neden böyle bir toplantı tertip etme ihtiyacı duyduk? Bu soruya cevap vermek için bir soru sormak istiyorum.  DATÜB’ün çalışma alanları nelerdir? Daha doğrusu neler idi dememiz gerekiyor çünkü şu anda kurulma amacının tamamen dışına çıkartılmış durumdadır. Kısacası Ahıska Türklerinin çatı kuruluşunu Türkiye Cumhuriyeti ne amaçla kurdurtmuştur?

DATÜB Ahıka Türkleri adına faaliyet gösteren dünyadaki tüm STK’ların koordinasyonu, vatana dönüş, uluslararası arenada elimizden alınmış haklarımızın geri iadesi konusunda çalışmalar yapılması amacıyla kurulmuştur. Gelin kurulduğundan bu tarafa yani sekiz yıldır aynı kişi tarafından yönetilen DATÜB bu üç ana konu üzerine nasıl bir yol almıştır inceleyelim.

Mesela dünyadaki Ahıska Türkleri adına açılmış bütün STK’ların koordinasyonunu sağlamak adına kurulmuştur ama gel gör ki, bugün Ahıska Türkleri Vatan Uluslararası Cemiyeti (Rusya), Ahıska Türkleri Vatan İçtimai Birliği (Azerbaycan), KKTC Ahıska Kültür ve Dayanışma Derneği, Türkiye’deki Ahıska Türkleri adına açılmış STK’ların neredeyse %60-70’i, Amerika’daki STK’larımızın birçoğu ve s. DATÜB dışında kalmıştır. Hal böyleyken herhangi bir koordinasyondan bahsetmemiz mümkün müdür?

Bir diğer ana gayelerden biri olan vatan Ahıska’ya dönüş konusunda durum içler acısıdır. Örneğin geçen sekiz sene de vatana dönüş için müracaat edenlerin ancak %0,0006’sı geri dönüş yasasıyla vatana dönebilmiştir ve DATÜB mevcut yönetimi son üç yıldır bu konuda Gürcistan’ın gerekli mercileri ile de herhangi bir görüşme ve çalışma yapmamıştır. Hatta Gürcistan’ın gerekli mercileri DATÜB yönetimini muhatap dahi almamaktadır. Tek başına %0,0006 oranı bile bu meselenin nasıl içler acısı bir durumda olduğuna bariz bir göstergesi değil midir?

Yine ana gayelerden olan hakları çiğnenmiş, elinden alınmış, sürgünlere, soykırımlara maruz kalmış halkımızın haklarının geri iadesi konusunda ise çalışmanın ‘’ç’’si bile yoktur. Mesela İnsan Hakları Mahkemesinde bu konuda açılmış bir tane dava var mıdır? Tabii ki de yok.

Görüldüğü üzere DATÜB yukarıda bahsettiğimiz kuruluş amaçlarından tamamen uzaklaştırılmıştır ve bugün mevcut yönetim tarafından açılan ofislerde ücretsiz tercüme, üniversiteye girmek isteyen gençlerimizin internet üzerinden başvurular, ikamet için randevu alma ve s. gibi yardımlar edilmekle şenlikler, eğlenceler, geziler ve s. gibi faaliyetler düzenleniyor.  İşte Türkiye Cumhuriyeti tarafından Ahıska Türkleri adına açılmış STK’ların koordinasyonu, vatana dönüş, uluslararası arenada haklarımızın geri iadesi için çalışmalar yapılması amacı ile kurulan DATÜB bugün bu maksatlar için kullanılmakta. Eğer DATÜB bu maksatlar için kullanılacaktıysa bu kuruluş neden tüm bakanlıkların onayı ile kuruldu? Zira bu icraatları Dernekler Masası tarafından onaylanmış herhangi bir STK’da yapabilir. Peki, DATÜB neden asıl misyonları doğrultusunda yol alamamıştır? Bu sorunun cevapları DATÜB’ün tüzüğü, yönetim şekli, yönetiminde yatmaktadır.

Sevgili halkımız bizler Yenilikçiler olarak bir kurumun sisteminde sorun varsa ve bu sistemsel sorun ortadan kaldırmadıkça problemlere çözüm getirilemeyeceği inancındayız. Zira var olan sorunlar sistemin yetersizliği ya da hatalı oluşundan dolayı çözüme kavuşturulamadığı gibi birçok sorunlar da bu sistemin hatalı olması hasebiyle ortaya çıkmaktadır. Yani öncelikle sistemdeki hata ve yanlışları kaldırmalı ve yetersizlikler giderilmelidir. Örnek verecek olursa balya bağlayan makineden balyalar bozuk çıkıyorsa bizler gidip makineyi mi tamir etmeye çalışırız yoksa makineden çıkan bozuk balyaları mı?  Mantıklı ve doğru olan balya bağlayan makinedeki sorunu gidermektir. Bu örnekten yola çıkacak olursak bugün giderilemeyen ve giderek çığ gibi büyüyen sorunlarımızın çözümü noktasında da ilk önce Ahıska Türklerinin çatı kuruluşu olan DATÜB’ün çalışma sistemine, tüzüğüne ve yönetim şekline bakmamız gerekir. İşte bizler de DATÜB’ün tüzük, yönetim şekli, yönetimindeki hataları, yanlışlıkları tespit edip çözüme kavuşturulması için Ahıska Türkleri Sivil Toplum Kuruluşları ve Kanaat Önderleri Toplantısı düzenledik.  Bu konular 4 kısımdan ibaret toplantımızın sadece bir kısmını oluşturmaktaydı. Bu konuda gerekli açıklamalar yani toplantı sonucu çok yakın bir sürede halkımızla paylaşılacağı gibi gerekli bütün mercilere de iletilecektir.  İlerleyen günlerde de toplantımızın diğer kısımları ile gerekli açıklamalar yapılacaktır.