harunbozkurt66 @ hotmail.com

Ahıska ya da Ahıska Türkü dediğimizde üzülerek belirtmek istiyorum ki ülkemizde yeterince bilinmiyor.

Hep diyoruz ya Ahıska Türküyüm dediğimizde Alaska diye algılıyorlar. Hemen Türkiyenin yanıbaşında olan Ahıskamı, Vatandan koparılan Ahıskalımı ülkemizde tanımıyorlar. Çok çileler çekmiş benim milletim,tarihi şan ve şeref dolu ama bir o kadar da acı ve ızdırap dolu. Maalasef bundan hem Türkiyede halk, hem kamuoyu,… Hemde Dünya bi haber. Hep sesimizi duyurmak istiyoruz, derdimizi anlatmak istiyoruz. Ama sesimizi duyan, bizi tanıyan  veya tanımak isteyen maalesef çok az. Geçen ay Konya da Sürgünü Anma Programı için Konya Kanal 42 tv sinde Ramil Kardeşimin yapmış olduğu bir sokak röpörtajı vardı:- Ahıska Türklerini ne kadar tanıyoruz diye. Orda da görmüştük ki, bizi tanımıyorlar.

 

     Bu gece TRT 1 de ekrana gelen Büyük Sürgün Kafkasya Dizisinin yayınlanacağını haftalar önce haberini almış ve çok heyecanlanmıştık. Çünkü hep istediğimiz hayalini kurduğumuz bir proje, bir film.

     Bu vesileyle İnsanlar hem bizleri tanıyacaklar. Ahıska Türkleri diye bir kardeşleri olduğunu,  vatanlarından nasıl koparıldıklarını öğrenecekler. Bu dizinin  daha fazla izleyici kitlesine hitap etmesi açısından TRT ekranlarında gösterilmesi de oldukça önemli.

 

        Heyecanla bu geceyi bekledik. Filmin başlamasıyla Büyük bir beklentiyle ekranlara kilitlendik. Bu bizler için bir ilk. Bizim hakkımızda hazırlanmış bir film. Başta şunu açıkça belirtmek İstiyorum: Bu Filmi yapanlar, yaptıranlar, Emeği geçenler ,Yayınlayanlar, vesile olanlar  ve TRT ye  hepsine şükranlarımı iletiyorum. Bizim bir nebzede olsa sesimiz oldular; Ahıska neresi ve Ahıska Türklerinin ,tanıtımı için....Açıkça Söylemek gerekirse İlk Bölüm biraz beklentilerimizi karşılamadı, Ümit ediyorum ki diğer bölümler daha akıcı ve beklentilerimizi karşılar.

İlk bölümde Spesifik manada  Ahıska Kültürünü fazla göremedik, konuşmalar, yaşam, müzikler, giysiler,evler… Sadece hinkal  yaparken hinkal türküsü bizim, ama oda daha güzel söylenebilirdi.

    Dediğim gibi bu ilk bölüm ve bu alanda yapılmış ilk dizi film. Dilerim bundan sonra daha uzun metrajlı filmler, daha uzun bölümlü diziler çekilir  ve bu çekimlerle bizler daha fazla tanınır  ve hem Dünya  hem de Türkiye kamuoyunda  daha fazla yer alırız.

   Son söz olarak Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyoru. Ahıska Türkleri hakkında bunun gibi daha fazla diziler, filmler çekilmesini ümit ediyorum…