Ukrayna'dan Erzincan'a gelen Ahıska Türkleri'nden 57 yaşındaki Ahıskalı vatandaş Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne beyin tümörü ameliyatı oldu.

Eski sağlığına tekrar kavuşan Ahıska Türkü vatandaş yetkililere teşekkür etti. 57 yaşındaki Ahıska Türkü vatandaşın yakınları hastalarının daha önce Ukrayna'da beyin ameliyatı olduğunu fakat şikayetlerinin tekrarladığını belirtti. Bunun üzerine Erzincan Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Çakır hastayı çeşitli tetiklerden geçirdi.

Yapılan tetkiklerde hastanın beyincik kısmında büyük bir tümörün olduğu ve beyine büyük oranda yayıldığı görüldü. Hasta Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin beyin cerrahisi doktorlarından Op. Dr. Tayfun Çakır tarafından acil olarak ameliyat edildi. Ameliyatın ardından Ahıskalı vatandaş kısa süre içerisinde şifaya kavuştu. Ahıskalı vatandaş en çok da yürüyebilip kendi ihtiyaçlarına karşılayabildiğine mutlu olduğunu belirtti. 

 

Erzincan Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Çakır konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında; "Hastamız 57 yaşında.Ukrayna'da yaşayan Ahıska Türk'ü olan hastamız daha önce Ukrayna'da benzer şikayette beyin ameliyatı olmuş. Hastanemiz acil servisine şiddetli baş ağrısı, kusma, bulantı ve yürüyememe şikayetiyle geldi.

Hastayı gördüğümüzde genel durumu çok iyi değildi. Kendi ihtiyaçlarını karşılayacak durumda değildi. Şiddetli baş ağrısı olduğundan dolayı hastamıza tomografi ve sonrasında kontrast beyin emarı teltiklerimizi yaptığımızda daha önce ameliyat olmuş olduğu bölgeden yani beyincik dediğimiz bölgeden beyine doğru devasa bir şekilde yani neredeyse bir portakal büyüklüğünü almış şekilde bir içine yayılmış tümör görüntüsü gördük. Bunun üzerine hastamızı beyin cerrahi servisine yatırdık ve tetiklerine hemen başladık.

Hastamızın teltiklerini tamamladıktan sonra kliniğinde bu şekilde çok iyi olmamasından dolayı hızlı bir şekilde acil olarak ameliyathaneye götürdük ve hastanemiz ameliyathanesinde ekibimle birlikte hastayı ameliyat etmiş bulunmaktayım. Hastamızın beyincik kısmından girerek beyinciğine yayılmış olan tümörün tamamını çıkarmış bulunmaktayız. Hastamızı ameliyat ettikten sonra, birkaç gün yoğun bakımda da takip ettikten sonra servisimize aldık. Hastamızın genel sağlık durumu da şu anda iyi ve bizimle konuşabiliyor. En önemlisi de bize ameliyattan önce bize bir şikayeti olarak kendi ihtiyaçları için ayağa kalkamadığını ve yakınlarına çok muhtaç kaldığını söylemekteydi. Şu anda da yüzünü en çok güldüren olayın kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olmasıdır. Kendisi için en sevindirici tarafı oldu. Hastamızın takip süreci güzel bir şekilde devam etmektedir. Dikişleri alındı ve yara yeri güzel vaziyette. Şu anda bizimle sohbet edecek durumu var. Patoloji sonucunu bekliyoruz. Aldığımız numuneyi patolojiye gönderdik. Onun sonucuna göre de Onkoloji doktorlarıyla irtibata geçerek tedavisini sonuna kadar götüreceğiz. Hastamızın şu anda yüzünün gülebiliyor olması bile bizim için yeterlidir. Hastanemiz adına çok mutluyuz" dedi. - ERZİNCAN