BİŞKEK (AA) – Kırgızistan'da Ahıska Türkleri Derneği 7. Olağan Kongresi'nde halen görevdeki Raşad Şamilov, dört yıllığına yeniden başkanlığa...

BİŞKEK (AA) – Kırgızistan'da Ahıska Türkleri Derneği 7. Olağan Kongresi'nde halen görevdeki Raşad Şamilov, dört yıllığına yeniden başkanlığa getirildi.

Bişkek'deki Cannat Oteli'nin Konferans Salonu'nda, 273 delegenin katılımıyla gerçekleştirilen kongrede, üç adayın yarıştığı seçimi 116 oyla Şamilov kazandı.

Şamilov, seçimin ardından yaptığı konuşmada, Ahıska Türklerinin 1944'teki sürgünden bu yana süregelen sorunlarının çözümü için gayret göstermeye devam edeceklerini söyledi.

Şamilov, "Kırgızistan'da yaşayan veya Türkiye'ye göç edip yerleşen Ahıskalıların sorunlarının çözülmesinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve merkezi İstanbul'da olan Dünya Ahıska Türkleri Birliği ile sıkı iş birliği içinde olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Gürcistan'ın güneyinde Türkiye sınırına yakın Ahıska şehrinde yaşayan 86 bin Müslüman ve Türk kökenli Sovyetler Birliği vatandaşı, İkinci Dünya Savaşı sırasında dönemin Sovyet hükümeti tarafından 14 Kasım 1944'te Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan'a sürgün edilmişti. Günümüzde Kırgızistan'ın dört bölgesinde yerleşik Ahıskalılara sivil toplum örgütü kurmaları için 1989'da izin verilmişti.

AA

 
Kaynak: Haber Kaynağı