Dağcı ve tarihçi Rıdvan Şükür,  Kırım Türklerinin Vatanlarından Sürgün edilişinin üzerinden 75. Yıl geçtiğini, Sürgüne gönderilen 423 bin Kırım Türk’ünden 195 bininin sürgün ve sonrasında yaşatılanlara dayanamayarak hayatlarını kaybettiklerini söyledi. 18 Mayıs 1944’ün kendileri için kara bir gün olduğunu ifade etti.

Rıdvan Şükür, Gebze’de yaptığı açıklamada,  Kırım Türklerinin 75 yıl önce kendilerine karşı işlenen bu insanlık suçunu ve yaşatılan acıları unutmadıklarını belirtti. 18 Mayıs’ta hayatlarını kaybedenlerin masum insanlar olduklarını, bu insanları 75 yıl sonra bile saygı ve rahmetle andıklarını dile getirdi. Ailesinin 1935 yılında göç Türkiye’ye, Gebze’ye göç eden Kırım Türklerinden olduğunu bu nedenler bu insanların acılarını daha derinden hissettiğinin ifade etti.

Kırım’da, Rusya tarafından işgal edildiği 2014 yılına kadar her yıl düzenledikleri 18 Mayıs mitingleri ile matem günlerini anabilmişlerdi. Şükür, Günümüzde Kırım’ı işgal edenlerin, 18 Mayıs 1944 matem mitinglerine dahi izin vermediklerini, bunun ise kabul edilemez bir baskı çeşidi olduğunu söyledi.