BİŞKEK

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te "Uluslararası Türk Dünyası Aşıklık Geleneği Çalıştayı" ve "Aşıklar Şöleni" düzenlendi.

Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) ev sahipliğinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla düzenlenen "Uluslararası Türk Dünyası Aşıklık Geleneği Çalıştayı"nda aşıklık (ozanlık) konusu bilimsel yönüyle ele alındı.

KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı, çalıştayda yaptığı konuşmada, Türk kültüründe önemli yer tutan aşıklık geleneğinin, Dede Korkut döneminden bu yana var olduğuna dikkati çekerek, "Aşıklık geleneği, Türk toplumunun sevinçlerinde, bayramlarında, düğünlerinde, ağıtlarında, zaferlerinde, cenazelerinde kısaca tüm değer yargılarının içinde vardır." dedi.

Balcı, gençlere aşıklık geleneğinin önemli ustalarından Aşık Veysel'i her sözüne anlam vererek dinlemelerini tavsiye etti.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Berat Alptekin de "Türkistan'a göç eden iki aşık: Aşık Ömer ve Çıldırlı Aşık Şenlik" konulu sunumunda, sürgünlere ve yasaklara rağmen Kırımlıların Aşık Ömer ile Ahıskalı Türklerin Çıldırlı Aşık Şenlik ile "terbiye" gördüğünü ifade etti.

Alptekin, Orta Asya ülkelerinin basın kuruluşlarının, Türk dünyasına ait değerlere daha fazla önem vermesi gerektiğini belirterek, "Türklerin kurtuluşu, birbirimizi daha çok tanımaktan geçiyor. 21. asır Türk dünyasının asrı olarak tamamlanacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." diye konuştu.

Azerbaycan Aşıklar Birliği Başkan Yardımcısı Musa Nebioğlu da "Azerbaycan Aşıklık Geleneği" adlı sunumunda, Türk dünyasında aşıklık geleneğinin çok köklü tarihe sahip olduğunun altını çizdi.

Çalıştayın ardından Bişkek Opera, Bale ve Tiyatro Binası'nda düzenlenen Aşıklar Şöleni'de ozanların milli çalgılarıyla mizahi bir dille yaptığı atışmalar konuklara eğlenceli dakikalar yaşattı.

Kırgız Manas Destanı'ndan bir bölümün de sahnelendiği şölende, ozanlar atışmalarında, Türk dünyasında halkların arasında birlik ve beraberliğe vurgu yaptı.

Şölene Türkiye'den Aşık Nuri Çırağı, Aşık Ayten Gülçınar ve Aşık Ali Sırrı Çoban katıldı.

Fotoğraf: AA/Nezir Aliyev    Muhabir: Nezir Aliyev