Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde (AKPM) Genel Kurul'a hitap eden Kvirikaşvili, kabul ettikleri yasa ile, Ahıska Türkleri'nden Sovyetler Birliği döneminde zorla sürgüne gönderilenlerin geri dönmesini sağladıklarını kaydetti.

Bu konuya şu şekilde yorum yapmak istiyoruz: Sürgüne gönderilmiş yaklaşık 100 bin Ahıska Türkünden   şu an dünyanın bir çok yerinde yaşayan Hangi Ahıska Türkü ahıskaya dönebilmiştir.(kendi imkanlarıyla dönen çok az ve çok zor durumda yaşamlarını sürdürmeye çalışan  ahıska türkü hariç)  dunyanın değişik yerlerınde yasayan yaklaşık  500bin Ahıska Türkünden kaç tanesi vatandaş olabilmiş kaç tanesinin hakları iade edilmiştir. 

AKPM Genel Kurulu'na hitabından sonra parlamenterlerin sorularını yanıtlayan Kvirikaşvili, AKPM Türk Grubu Üyesi AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu'nun Ahıska Türkleri ile ilgili sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Müslüman Ahıska Türkleri konusu. Gürcistan bu konuyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmiştir. 583 kişi geri döndü. 700'den fazla kişi vatandaşlık aldı. Gürcistan hükümeti, daha basitleştirilmiş usüllerle geri dönen Gürcü vatandaşlarının kabulünü 2010 yılında başlatmıştır." yanıtını verdi.

Bizlere göre: Gürcistan Ahıska Türklerinin vatana dönüşü konusunda kendisine düşen sorumlululuğu ve görevi yerine getirmemiştir.

Basitleştirilmiş usüllerle dönüş sağlandı diyor sayın Başbakan : Soruyoruz dönüş statüsü alan Ahıska Türklerinin aile bütünlüğü korunmuşmudur, babaya statü verilmiş, anneye verilmemeiş, çocuğa statü verilmiş babaya verilmememiş. Yada geri dönüş için onlarca belge istenmiştir. daha niceleri.....

Gürcistan Başbakanı Sayın Giorgi Kvirikaşvili, ye sesleniyoruz: Sayın Başbakan: Ahıska Türkleri Vatanlarından haksız bir şekilde sürgün edildiler. bir çok acı ve zulumlere maruz bırakıldılar. Ahıska Bu halkın Vatanıdır. Bu Halka iadeyi itibar yapıp Vatanlarına dönüşlerine izin vermelisiniz. Bu Halk Geçmişte Ahıskada Gürcü komşularıyla iç içe dostça yaşamıştır, bundan sonrada yaşayacaktır. 

Ahıskaya dönecek olan Ahıska Türkleri Gürcistana Bir yük değil  bilakis güç katacaktır. Ahıskada yaşam,ekonımi, kültürel hayat yeniden canlanacaktır. Gürcistanın toprak bütünlüğünün korunmasında da Ahıska Türklerinin vatana dönüşleri  Gürcistan için bir şans olacaktır.

AKPM Genel Kurulu'na hitabında Gürcistan'ın NATO üyeliği konusuna da değinen Kvirikaşvili, "Varşova Zirvesi için hazırlığımız devam ediyor. NATO'nun ortak savunma gücüne katkıda bulunmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Ajans Ahıska'yı Facebookta Beğenebilirsiniz: 

Gürcistan Başbakanı, sonbaharda yapılacak seçimler ile ilgili olarak da, Venedik Komisyonu'nun çağrısını dikkate aldıklarını belirterek, seçimlerde katılımı arttıracak bir çalışma içerisinde olduklarını ve muhalefet partileri ile görüşmeleri sürdürdüklerini kaydetti.