Türkiyede Yaşam

 

Türkiye Hakkında Pratik Bilgiler

turkiye-hakkinda1
 
Türkiye'deki uluslararası öğrencileri, kaliteli bir eğitimin yanı sıra eşsiz bir doğa, köklü bir tarih ve zengin bir kültür ortamı karşılar. Doğası ve tarihi değerlerinin yanı sıra misafirperver insanları ve ekonomik yaşam koşullarıyla Türkiye, eğitim için en iyi tercihlerden biridir.
 
Resmi Adı : Türkiye Cumhuriyeti
 
Başkent : Ankara
 
En Büyük Şehirleri : İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Konya, Bursa, Kayseri, Samsun, Trabzon, Erzurum, Eskişehir, Kocaeli, Diyarbakır, Sakarya, Mersin, Gaziantep.
 
Yüzölçümü : 814.578 km
 
Kıyı uzunluğu : 7.200 km
 
Kıyı Sınırları : Güneyde Akdeniz, batıda Ege Denizi ve kuzeyde Karadeniz
 
Dil : Türkçe
 
Komşu Ülkeler : Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Irak, Ermenistan, İran, Suriye
 
Para Birimi : (Türk Lirası) 1 € = 2,18
 
1 $ = 1,78 ( Şubat 2012)
 
Nüfus : 74.724.000 (31 Aralık 2011)
 
İl Sayısı : 81
 
Nüfus Büyüme Oranı : % 1,2
 
Ortalama Yaşam Süresi : 73,7 (Erkek: 76,1 - Kadın: 71,5)
 
Zaman Dilimi : GMT +2; CET +1
 
Mesai Saatleri : Türkiye'de iş günleri pazartesi ve Cuma günleri arasıdır. Bankalar, devlet daireleri ve özel şirket bürolarının büyük bölümü 9.00 ile 17.00 saatleri arasında açıktır.
 
Yeme-İçme : Türk yemekleri son derece sağlıklı ve bir o kadar da lezzetlidir.
 
Resmi Tatiller : Türkiye'de resmi tatiller ikiye ayrılır: Her yıl aynı güne denk gelen (1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim gibi) resmi bayramlarımız ve yıllık takvime göre değiştiği için her sene farklı tarihlerde kutlanan dini bayramlarımız vardır.
 
Su : Musluk suyu klorlu ve içimi güvenlidir.
 
Elektrik : 220V. Standart Avrupa tipi çift uçlu fişler kullanılmaktadır.
 
Sağlık Hizmetleri : Şehirlerde ve başlıca turistik beldelerde, yüksek kalitede hizmet veren devlet hastaneleri ve çeşitli uluslararası özel hastaneler bulunmaktadır.
 
Vize : Türkiye'ye ziyaretçi veya turist olarak seyahat edecek yabancılar pasaportunun türüne göre vizeden muaf olarak ya da konsolosluktan veya sınır kapılarından vize alarak giriş yapabilirler. Ancak seyahatin amacı öğrenim, eğitim, araştırma veya çalışma ise Türkiye'nin dış temsilciliklerinden bu amaçlara uygun "özel meşruhatlı vize" alınması zorunludur. İletişim Hizmetleri : Türkiye'de her biri 3G hizmeti veren ve yaklaşık %95'lik kapsama alanına sahip olan 3 GSM operatörü vardır. İnternet erişimi ise ülkenin dört bir yanında mevcuttur.
 
Uluslararası Telefon Kodu : +90

Yandex.Metrica
yazılım: habersistemim